XIX-XXI a. karaimų rankdarbių paroda „Protėvių skrynias pravėrus“

Renginio data: 2023-07-01 - 2023-09-30
Renginio vieta: Užutrakio dvaro sodybos Istorinių parkų pažinimo centras (Užtrakio g. 8, Trakai)
Organizatorius: Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija
Svetainė: http://tinp.lt/index.html/
Kategorijos: Kiti Nemokami renginiai Parodos

Didesnis žemėlapio vaizdas

TRAKŲ ISTORINIO NACIONALINIO PARKO DIREKCIJA KVIEČIA PAŽINTI GYVĄJĄ KARAIMŲ KULTŪRĄ

Pernai Lietuva minėjo 625-ąsias karaimų atvykimo į Lietuvą metines. 2022 metais įvyko daug prasmingų renginių, tačiau, paprastai, vos atšventus, įvykiai pasimiršta ir pasineriama į kasdienybę. Šį kartą Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija ir aktyvi karaimų bendruomenė suvienijo pajėgas ir nutarė iki kito jubiliejaus nenurimti ir kiekvienais metais aktualizuoti karaimų paveldą ir dabartį.

Nuo 2023 m. liepos mėn. lankytojus kviečia XIX-XXI a. karaimų rankdarbių paroda „Protėvių skrynias pravėrus“. Paroda vyksta Užutrakio dvaro sodybos Istorinių parkų pažinimo centre (Užtrakio g. 8, Trakuose). Parodoje eksponuojamos karaimų mamų, tetų, močiučių, promočiučių nertos, įvairiai siuvinėtos, aplikacijomis dekoruotos staltiesės, servetėles, rankšluosčiai, lovatiesės ir pagalvės. Parodos eksponatai unikalūs – tai ir XX a. pradžios kraičio rankšluosčiai su inicialais, ir rankšluosčiai su palinkėjimais įvairiausiomis kalbomis, ir karaimiškos „vyšyvankos“ bei daug kitų puošnių kasdienybės artefaktų. Parodoje nejučia pasijunti, lyg būtum nusikėlęs į karaimų namus prieš pat Pirmąjį pasaulinį karą.

Parodos kuratorė Trakų istorinio nacionalinio parko archyvarė karaimė Nadežda Zajančkovskaja šiai parodai su kolegėmis ruošėsi keletą metų-  „Ne kartą, lankydamasi pas gimines ar draugus pastebi, kokį nors išskirtinai gražų daiktą- nertą ar siuvinėtą staltiesę, pagalvę ar dar ką kitą. Tuomet pradedi šeimininkų klausinėti: kas tai darė? Atsakymai paneria tave į unikalias šeimynines kronikas, pasakojančias ne tik daikto istoriją, bet ir jo kūrėjo gyvenimo peripetijas. O juk tokių daiktų karaimų šeimose yra ne vienas ir ne du. Mūsų namuose taip pat gausu mamos ar močiučių rankdarbių.  Tuomet ir kilo mintis ištraukti juos į dienos šviesą ir parodyti plačiai publikai. Pasitelkus karaimų bendruomenės narių Raisos, Jelenos ir Margaritos pagalbą, pavyko šį sumanymą įgyvendinti.“

Paroda Istorinių parkų pažinimo centre veiks iki 2023 m. rugsėjo 30 d. (darbo laikas trečiadienį-sekmadienį nuo 11 iki 19 val.). Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija kviečia pasinaudoti išskirtine galimybe susipažinti su labai asmenišku, pirmą kartą eksponuojamu gyvuoju karaimų paveldu bei pasisemti stiprybės iš vienų iš mažiausių tautinių mažumų atstovų Lietuvoje.

Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos informacija


Atgal

Panašūs renginiai