Bazilikos lobynas

Birutės g. 5, Trakai


Didesnis žemėlapio vaizdas

Ežerų apsuptame Trakų pusiasalyje puikuojasi Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilika. Trakų salos pilies rūmams savo mastu ir didybe prilygstanti bažnyčia 2017 m. buvo pašventinta kaip bazilika – šis titulas suteikiamas tik ypatingą reikšmę turintiems maldos namams.

XV a. Vytauto Didžiojo funduota bažnyčia yra netaisyklingo stačiakampio formos, joje darniai persipina gotikos ir baroko bruožai. Bažnyčios sienose atidengti freskų fragmentai primena Bizantijos laikotarpiui būdingą stilistiką, kokia buvo naudota ir Trakų salos pilyje.

Bazilikoje saugomas gausus sakralinis bei dailės lobynas: molbertiniai paveikslai, memorialiniai paminklai, įvairūs relikvijoriai, taurės, XVIII a. žvakidės, amžinosios ugnies lempa ir kt. Išskirtinio dėmesio vertas Dievo Motinos paveikslas, garsėjantis stebuklais bei malonėmis. Šiam, pirmajam Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais oficialiai popiežiaus Klemenso XI auksinėmis karūnomis vainikuotam paveikslui buvo suteiktas Ligonių Užtarėjos titulas. Įdomu, kad Dievo Motinos paveikslą nuo senų laikų gerbia tiek katalikų, tiek stačiatikių, musulmonų religinės bendruomenės.

Atvykęs dirbti į Trakus kunigas Vytautas Pranciškus Rūkas susirūpino bažnyčios remontu. 1975 metais buvo gautas leidimas sudėti grindis, nes iki tol ten buvo paklotos cemento plytelės, kurios jau buvo visiškai susidėvėjusios. Bebaigiant dėti vidurinėje navoje grindis kunigą aplankė jo buvęs klebonas Algirdas Gutauskas. Jis pasakė, kad dabar pats laikas iškasti bažnyčios brangenybes. Lobis buvo rastas netoli sakyklos. Jį sudarė: Trakų Švč. Marijos Apsilankymo bažnyčios dvi auksinės Švč. Marijos ir dvi kūdikėlio Jėzaus karūnos, XV a. kryžiaus (pacifikalo) reverso dalis, brangakmeniais puošta monstracija, auksiniai votai, taurė. Visos brangenybės buvo kruopščiai apžiūrėtos, suregistruotos ir … paslėptos jau ne žemėje… Jas kunigas slaptoje vietoje saugojo 25 metus, kol Lietuvai atgavus laisvę, galėjo viešai parodyti.

Audiogidas: https://bit.ly/3dYRSvP


Atgal
Font Resize