Buvusi tekstilės manufaktūra

Vytauto g. 16, Trakai


Didesnis žemėlapio vaizdas

Viename iš gražiausių prieš Antrąjį pasaulinį karą pastatytame mediniame name veikė žydų tekstilės manufaktūra. Visą pirmąjį aukštą užėmė tais laikais prabangi manufaktūros parduotuvė, o antrame aukšte gyveno savininko Arono Kadišo Klauznerio šeima. Šeima sušaudyta Varnikų miške. Šios giminės kapą galima susirasti Trakų žydų kapinėse.

Sovietmečiu šiame pastate buvo Trakų žemės ūkio skyrius. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, namas privatizuotas.

Kaip prisiminė šviesios atminties trakiškė mokytoja, knygos apie Trakų mokytojų seminariją autorė Ona Bražiūnienė, prieš Antrąjį pasaulinį karą viename iš gražiausių medinių miestelio namų „priešais buitinį“ veikė žydų tekstilės manufaktūra.

Anot mokytoją kalbinusios L. Leparskienės, toje vietoje dabar matome šviesų, erdvumu išsiskiriantį namą (Vytauto g. 16). Prieškariu visą pirmąjį pastato aukštą užėmė tais laikais prabangi atrodžiusi manufaktūros parduotuvė, kurioje buvo galima įsigyti įvairių medžiagų, o antrajame gyveno savininkų šeima.

O. Bražiūnienė mokėsi ir bičiuliavosi su jų dukra, tad kartą per Velykas žydų šeima ją pasikvietė į svečius – pavaišino macais, o draugės tėvas padovanojo medžiagą.

„Tos mergaitės tėvas buvo labai dėkingas, kad aš draugauju su jo dukra. Nusivedė mane į parduotuvę ir leido išsirinkti kokią noriu medžiagą. Aš išsirinkau – tai kokią suknią mama man pasiuvo!

Tai va, turėjau vieną gerą suknelę. Man po šiai dienai stovi akyse tas žydas.

Jie buvo suvaryti už ežero į tas vilas. Jie, būdavo, su žvaigžde šluoja gatves.

 Jis į mane pasižiūrėjo – tik ašaros. Kalbėt negalima. Ir kažkur pasimaišė vokietis.

Tai jis mane pakėlė už kasų. Po kelių dienų juos sušaudė. Mes girdėjom, kaip šaudo”, – prisiminė mokytoja. Žydų išeivių 1954 m. išleistoje knygoje minima, kad tekstilės parduotuvės-manufaktūros priklausė miestelio centre gyvenusiems senbuviams ir šis verslas laikytas dviejų šeimų – Arono Kadišo Klauznerio (Kloiznerio), kurio paminklas yra Trakų žydų senosiose kapinėse, ir Simono ben Zalmano Becalelio – monopolija.

Tekstai paimti iš L. Leparskienės knygos „Papasakoti Trakai”, 2019


Atgal