Senasis paštas

Karaimų g. 5, Trakai


Didesnis žemėlapio vaizdas

Šalia buvusios Turgaus aikštės, Karaimų ir Kęstučio gatvių sankryžoje, yra sodrios mėlynos spalvos senojo pašto pastatas. XIX a. pradžioje šį namą pastatė dominikonai, rezidavę netoliese – pusiasalio pilyje. Tai simetriškas, vieno aukšto, tam laikotarpiui būdingas rąstinis namas, apkaltas vertikaliai išdėstytomis lentomis.

Maždaug po 50 metų dominikonų vienuolynas buvo panaikintas, o jiems priklausęs pastatas atiteko Trakų apskrities policijos valdybai. Neilgai trukus vietoje policijos čia įsikūrė Rusijos imperijos paštas. O vėliau beveik šimtmetį (iki 1960-ųjų) čia veikė Vilniaus apygardos pašto ir telegrafo kontora, buvo saugomas archyvas, penkiuose kambariuose gyveno pašto darbuotojai.

Po atlikto A. Polozovo remonto XX a. pradžioje namas atrodė beveik taip pat kaip dabar, tik prieangis buvo uždaras, medinis, su drožiniais puošta pastoge, kas matosi istorinėse to laikotarpio nuotraukose.

Tarpukariu prie durų kabojo aparatas, į kurį įmetus monetą buvo galima nusipirkti šokolado. Mūrinės kolonos prie pastato, sunikus mediniam drožinėtam prieangiui, pastatytos jau po Antrojo pasaulinio karo.

Be jokios abejonės, Trakų senojo pašto istorija nebus išsami be pasakojimo apie jame dirbusius žmones.

Ryškų pėdsaką čia paliko karaimai. Tarpukariu ilgą laiką pašto viršininku dirbo Adolfas Abrahamas Zajončkovskis (1887–1967), kelių karaimų kartų meiliai vadintas Papa Ava. Kilęs iš gausios patriarchalinės karaimų šeimos, Pirmojo pasaulinio karo metu, kaip ir dauguma karaimų, jis su tėvais evakavosi į Simferopolį (Krymas). Grįžus iš emigracijos šeima gyveno prie pašto – telegrafo kontoros įrengtame tarnybiniame bute, kur kairėje pusėje buvo gyvenamos patalpos, o dešinėje – įstaiga. A. Zajančkovskio dukra prisimena:

,,Pašte  viską darė. Ir už butą mokėti, ir elektrą, ir vekselius, visokių ten paskolų, ir paštas, ir siuntimai, ir telegrafas – viską paštas daro. Ir buvo jie dviese, dirbo ir dar du laiškanešiai.“

1995–1998 m. senasis pašto pastatas atstatytas pagal XIX a. istorinius planus, laikantis to laikotarpio technologijų, naudojant atitinkamas medžiagas.

Paštas čia veikė iki 1960 m., vėliau buvo įsikūrusios įvairios tarybinės įstaigos, tarp jų ir pasų stalas. Šiuo metu pastate savo veiklą vykdo Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija.


Atgal