Trakų laivas – karalienė Barbora Radvilaitė

Bernardinų (Lukos) ež.


Didesnis žemėlapio vaizdas

2019 metų pabaigoje Lukos ežere Trakuose, vykdant povandeninius filmavimus, buvo  užfiksuotas unikalus radinys: 9 m. gylyje atrastas prikrautas senovinių plytų bei skaldytų akmeninių luitų 17 metrų ilgio medinis laivas, kuriuo plaukioti galėjo pats Lietuvos Didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Žygimantas Augustas.

Istoriniuose šaltiniuose, esančiuose Varšuvos archyve rašoma, kad 1546 metų pavasarį laivas buvo baigtas ir Žygimantas Augustas, kaip Lietuvos Didysis kunigaikštis, birželio 4-6 dienomis atvyko į Trakus. Šioje kelionėje su juo dalyvavo 27 asmenys: „ponas Vlošekas, virtuvininkas, 5 fleitininkai, 2 kalviai, 3 virėjai, 3 trimitininkai, Graboveckis, 4 šauliai, Vengoževskis, Griška Maskva, Lenckis, barzdaskutys Liudvikas…“. Manoma, kad su juo kartu į Trakus tuomet buvo atvykusi ir Barbora Radvilaitė. Birželio 5 dieną laivas buvo nuleistas į ežerą ir visa karališkoji svita jame plaukiojo ir puotavo. Laivu valdovas nustojo naudotis 1566 m. išvykus į Lenkiją.

Žygimantas Augustas arčiau pažino savo kaimynę Barborą tik pirmajai žmonai mirus. Barboros grožis — jos taisyklingi veido bruožai, švelni veido spalva, išraiškos kupinos didelės akys, liemuo kaip nendrės, lėti ir grakštūs judesiai, o ypač kažkoks nenusakomas žavesys – sužadino tikrą ir gilią meilę iki tol nepastovaus ir lengvabūdiško karaliaus.

Norėdamas nevaržomai susitikinėti su mylimąja, Žygimantas įsakė padaryti slaptą perėjimą iš Vilniaus pilies į Radvilų rūmus. Na, o pasklidus kalboms apie tuos slaptus pasimatymus, Barboros brolis ir pusbrolis ėmė reikalauti, jog tie vizitai liautųsi. Žygimantas pažadėjo, bet… nesugebėjo ištęsėti. 1547 m. rugsėjo mėnesį Žygimantas slapta susituokė su Barbora. Tiesa, Barborai tai taip pat buvo antroji santuoka.

Barbora puoselėjo savo grožį, kasdien valgė (tuo metu labai brangius) apelsinus ir kriaušes. Jos spintos turinys turėjo gniaužti kvapą: brokato, damasto, šilko, atlaso suknios, liemenės, siuvinėtos aukso ir sidabro gijomis. Kailiniai – sabalų ir šermuonėlių. Ažūrinės skrybėlaitės, beretės, paauksuotos sidabro karūnos, debesų peniuarai, juodi permatomi kaspinai, perlais siuvinėta perpetė, gobtuvai ir t.t.

Tuomet buvo labai madinga siuvinėti perlais. Barbora turėjo galybę diademų, auksinių grandinių, apyrankių, laikrodžių, žiedų su rubinais, safyrais, agatais ir perlais. Žiedus ji mėgo ir nešiojo po kelis ant abiejų rankų pirštų. Mėgiamiausias žiedas – auksinis, inkrustuotas juodu emaliu ir trimis žirnio dydžio brangakmeniais: deimantu, rubinu ir smaragdu. Dažnai nešiojo šešių eilių perlų vėrinį su rubinais ir aukso girlianda. Karaliai beveik kasdien puošdavosi vis kitais apdarais ir papuošalais. Pažvelkite į jos karūnavimo apdarus… sakoma, kad po jos mirties, pati Anglijos karalienė buvo įsakiusi nupirkti Barboros perlų vėrinius.

Karūnuota ji buvo 1550 m., o 1551 m. mirė. Karalienė palaidota Vilniaus arkikatedros pažemiuose.


Atgal