Senasis jachtklubas

Žemaitės g.
Pusiasalis prieš Salos pilį


Didesnis žemėlapio vaizdas

1926 m. sausio 10 d. lenkų karininkų įniciatyva Trakuose buvo įkurtas jachtklubas. Klubo pirmuoju komodoru tapo lenkiškojo Stepono Batoro vardo Vilniaus universiteto medicinos profesorius ir buriuotojas Czesław Czarnowski, kuris ėjo šias pareigas iki pat 1930-ųjų.

Dabartinis „Vilniaus jachtklubas” yra ne visai toje vietoje, kaip lenkiškasis. Lenkai savo jachtas laikė arčiau Pusiasalio pilies pusės (žiūrint į Žalgirio irklavimo bazės griuvėsius – iš dešinės, kai dabartinis „Vilniaus jachtklubas” yra kairėje šiems), nors ir yra tame pačiame pusiasalyje tarp Nerespinkos, Galvės ir Lukos (Bernardinų) ežerų.

Ir dar iki dabar yra išlikęs tas senasis lenkiško jachtklubo būstinės pastatas, kurį jie pasistatė 1930-aisiais, ir į kurio atidarymą atvykęs buvo net pats to meto Lenkijos prezidentas Ignacy Mościcki bei to meto Vilniaus vaivada. Pastatas medinis, dviejų aukštų puikiai įsikomponavęs į supančią gamtą. Sovietmečiu jame buvo įsikurusi irklavimo sporto bazė ,,Žalgiris“. Po privatizacijos namas ilgą laiką stovėjo apleistas. Šiuo metu yra restauruojamas.

1930-aisiais, Vilniaus krašto buriuotojams perduota dalis Trakų Karvinės pusiasalio, kuriame buvo pastatytas naujas jachtklubo pastatas. Amžininkai mena šią vietą buvus išskirtinai gražią tiems laikams – žalias namas su baltomis kolonomis, vestibiuliu, bufetu, veranda ir miegamaisiais antrame aukšte. Šalia jo buvo įrengtas elingas, patogios prieplaukos ir netgi tribūnos, burlaiviais pasigrožėti atvykusiems žiūrovams. Jachtklubo bendruomenė plėtėsi, prieplaukoje daugėjo burlaivių, o vasarą Trakų ežerus puošdavo regatose besivaržančių jachtų burės. 1939-aisiais Lietuvai netekus Klaipėdos krašto ir uostą į savo valdžią perėmus vokiečiams, buriuotojai ėmė telktis Lietuvos vidaus vandenyse. Buriavimas Trakų ežeruose dar labiau suaktyvėjo.

Po II pasaulinio karo Trakai tapo viena iš pagrindinių Lietuvos buriavimo vietų, kur naudojantis išlikusiu prieškario inventoriumi buvo ruošiami pirmieji pokario buriuotojai, rengiami kursai, puoselėjamos buriavimo sporto tradicijos, organizuojamos regatos. 1948 m. Trakuose buvo surengtos pirmosios buriavimo pirmenybės. O jų pirmuoju čempionu tapo trakiškis Romanas Karpovičius.

Šiandien „Vilniaus jachtklubo” buriuotojai plaukioja viso pasaulio vandenyje, dalyvauja ir skina pergales tarptautinėse regatose ir garsina Lietuvos vardą kitose, dažnai gerokai senesnes buriavimo tradicijas turinčiose valstybėse.

Foto: www.vilniausjachtklubas.lt


Atgal