Žaliasis pažintinis pėsčiųjų takas

Strėva, Trakų r.


Didesnis žemėlapio vaizdas

Žaliąjį pažintinį pėsčiųjų taką rasite Aukštadvario regioniniame parke.

Gana ilgas – 7,5 km – takas lankytojus traukia nepaprastai skaidriu Spindžiaus ežero vandeniu, Strėvos įgriuvos dugne prasmegusia karčiama, galimybe pasivaikščioti po senovinį mišką (sengirę) ir kitomis gamtos grožybėmis.

  • Atstumas nuo Vilniaus – apie 50 km.
  • Tako ilgis – apie 7,5 km.
  • Trukmė pėsčiomis  – apie 4 valandas.

Važiuojant iš Vilniaus, už Trakų pasukus A16 plentu, vedančiu link Auštadvario ir pavažiavus apie 16 km, po dešine stovi nuoroda „Strėvos įgriuva“. Vadovaujantis ja – posūkis į kairę ir atsiduriame automobilių stovėjimo aikštelėje su šalia stovinčiais pirmaisiais informaciniai stendais. Čia ir siūlome pradėti savo kelionę pėsčiomis.  Kelis šimtus metrų keliuku įkopę į kalną rasite nuorodą „Žaliasis takas“. Einant žvyrkelis virs žole apaugusiomis automobilių vėžėmis, o visai netrukus – ir tiesiog vis siaurėjančiu paprastu miško takeliu. Šis „laukinis“ takelis ves Jus Spindžiaus mišku.

Spindžiaus miškas

Rašoma, kad tai vienas gražiausių ir vertingiausių parko miškų, apjuostas Strėvos upės ir ežerų. Miškas tikrai gražus – visas žalias, daug pušų su jų papėdėje didžiuliais mėlynių krūmų plotais – kaip žalias kilimas su mėlynų taškelių raštu. Šis miškas ne šiaip sau miškas, o daugelyje vietų – sengirė. Sengirei yra būdingi didelį amžių pasiekę medžiai (tokių keliaujant taku matėme tikrai daug), jose ošia net keturių kartų įvairiarūšiai įvairiaamžiai medžiai. Anot mokslininkų sengirių Lietuvoje likę labai mažai, tad keliaudami Žaliuoju taku stipriai dairykitės, stebėkite ir grožėkitės senaisiais medžiais, nes, pasirodo, ne tiek jau daug jų Lietuvoje beturime:)

Strėvos upė

Iš upės pakrantėje rasto informacinio stendo sužinojome, kad Strėvos upės pavadinimas kildinamas iš sanskrito kalbos žodžio sravati – tekėti, plūsti. Tautosakoje ypač pabrėžiamas upės sakralumas, nes ji išteka „prieš tekančią saulę“. Plukdydama vandenis rytų link ši upė, pasirodo, sujungia net 20 parko ežerų.

Pelkinga, laibais medeliais, meldais bei kita pelkių augalija apaugusi Strėva atvedė mus prie Spindžiaus ežero.

Spindžiaus ežeras

Tai yra didžiausias Spindžiaus kraštovaizdžio draustinio ežeras, jo plotas – 106,7 ha.

Spindžius – tai vienas iš žaliųjų Lietuvos ežerų, dėl jame gyvenančių dumblių saulės šviesoje vanduo įgauna ryškiai žalią atspalvį, nors kartais būna visiškai skaidrus. Giliausia ežero vieta – 24,5 m.

Didelė dalis ežero kranto buvo statūs, smėlingi, išraizgyti galingų medžių šaknų, kurios mums pasitarnavo kaip laiptai, padedantys nusileisti prie pat be galo švaraus ir skaidraus ežero vandens.

Pagaliau Žaliasis takas išves Jus į unikalią vietą, kurioje Strėvos upė sujungia du ežerus, o per upelį nutiestas tiltas. Išėję į asfaltuotą kelią pasukite dešinėn, kelis šimtus metrų pakeliavę asfaltu rasite nuorodas nukreipiančias Drabužininkų pilkapių link. 

Apie 2,5 km paėjėsite  per mišką vingiuojančiu žvyrkeliu ir pasieksite paskutinę Žaliojo tako  tako įdomybę ir lankytiną objektą – Strėvos įgriuvą.

Strėvos įgriuva

Tai 20 metrų gylio dubens formos duobė, dažnai vadinama Velnio duobės seserimi:) Pasirodo, ši įgriuva apipinta legendomis, kurių viena pasakoja, kad čia stovėjo prakeikta ir prasmegusi karčiama, kur uliodavo velniai. Vieną pasninko dieną velniai kėlė vestuves. Vos tik gaidys pragydo, karčiama su visais  velniais prasmego. Vietiniai gyventojai sako, kad kartais ir dabar girdisi paslaptingi  garsai. Pasakos:) Iš tiesų maždaug prieš 18 tūkst. metų, vykstant sudėtingiems apledėjimų ir ledų atsitraukimų reiškiniams, sąnašos ir nuosėdos palaidojo atskilusį ledo luitą. Jam ištirpus ir susidarė ši stačiašlaitė dauba.

Pabaigai paskutiniai pastebėjimai iš kelionės Žaliuoju taku:

  • Takas sužymėtas ne medinėmis rodyklėmis,  o dviem dažų burbuliukais ar nupieštomis rodyklėmis ant medžių kamienų, tad reikia būti atidiems, nes ne visada tuos piešinius ant medžių galima iš karto pastebėti.

Dėkojame keliautojai Dianai, taip vaizdingai aprašiusiai savo įspūdžius apie “žaliąjį taką” Aukštadvario regioniniame parke.
Šaltinis : https://tinklarastis.gf.lt/musu-gyvenimas/keliones/zaliasis-pazintinis-pesciuju-takas/


Atgal